księgowa Przemyśl

ZUS przedsiębiorcy na umowie o pracę

księgowa PrzemyślAktualnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego biznesu. Przedsiębiorcy prowadzący własne działalności gospodarcze są zobligowani oprócz rozliczeń z Urzędem Skarbowym również do opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niejednokrotnie zdarza się, że oprócz prowadzenia własnej firmy, decydujemy się na podjęcie dodatkowej pracy na etacie lub na odwrót. W takim momencie pojawiają się pytania odnośnie składek przekazywanych do ZUS. Czy trzeba opłacać wszystkie składki zarówno z tytułu prowadzenia własnego biznesu czy tylko z umowy o pracę?

Obecne przepisy stanowią, że przedsiębiorca pracujący na podstawie umowy o pracę nie ma konieczności ponosić kosztów z dwóch tytułów. Jest tylko jeden warunek. Kwota wynagrodzenia w ramach etatu nie może być mniejsza od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. jest to 1850 zł brutto. Spełnienie tego wymogu powoduje, że przedsiębiorca zwolniony jest z odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne w ramach prowadzonej działalności. Składki te będą opłacane jedynie z tytułu umowy o pracę. Niweluje to konieczność podwójnego opłacania składek ZUS.  Każda księgowa Przemyśl wspomoże cię poradą w tym zakresie.

Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia zdrowotne. Tutaj bez względu na to, czy prowadzimy swoja firmę czy pracujemy na podstawie umowy, opłacamy składki obligatoryjnie z obydwu tytułów. W 2016 roku kwota składek wynosi 288,95 zł. Z dwóch tytułów będzie to kwota 577,90 zł za każdy miesiąc. Wszystkich odliczeń dokonuje się na koniec roku lub na bieżąco.